8D Ses Teknolojisi Hakkında Bilgiler

Fahri Gün 07 Haz 2024 Teknoloji 94  0

Bu yazımızda 8D ses teknolojisinin tanımına, 8D ses teknolojisi hakkında bilinmesi gereken temel bilgilere yer veriyoruz.

2D, 4D gibi terimler günümüzde daha çok görüntü teknolojileriyle alakalı olarak karşımıza çıksada ses teknolojisinde de ciddi oranda gelişmeler meydana gelmektedir ve 8D ses teknolojisi, ortaya konulan gelişmeleri gösteren önemli bir teknolojik etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

8D müzik teknolojisi yapımcıların post prodüksiyon aşamasında kullandığı bir efekt olup, esasında bir şarkının son miksine sol kulaktan sağ kulağa geçecek şekilde otomatik kaydırma efekti eklenerek oluşturulmaktadır. Söz konusu kaydırma efekti ile kullanıcılar için adeta başın etrafında notalar dönüyormuş hissine varabilir, canlı müzik dinliyormuş gibi hissedebilirler.

8D teknolojisine sahip bir müzikte ses, sağ ve sol kanallardan hareket etmekte veyahut belirli bir ses tek bir fiziksel kanaldan kulağa iletilmektedir. Sesin kulağa her yönden geldiği hissiyatını ortaya çıkarmakta ve böylece çok daha gerçekçi bir müzik dinleme keyfi meydana gelmektedir.

8D müzikler üretilirken şarkının çeşitli stereo kısımları manipüle edilir ve 360 derecelik sanal alan içerisinde hareket ettirilir. Günümüzde YouTube, 8D için büyük bir Pazar konumundadır. 8D ile ilgili pek çok parça ve ses kaydı YouTube platformuna yüklenmekte ve kullanıcılar bunları dinleyerek meditasyon dahi yapabilmektedir.

İnovasyon ve Buluş Arasındaki Farklar
Gore-Tex Teknolojisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Veri Madenciliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Nükleer Pil Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)