4K UHD Ne Demek ?

KLavy3 22 Haz 2017 Teknoloji 948  0

4K UHD teknolojisi ne demektir sorusuna verilebilecek en sade ve basit yanıt olarak, 4K UHD teknolojisinin daha net bir resim sağladığını belirtmemiz yeterli olacaktır. 4K teknolojisi ile standart bir HD ‘den daha fazla ayrıntı gösterebilme yeteneğine sahip görüntüler oluşturulur ve aynı zamanda ekranda daha fazla piksel bulunduran ( yaklaşık 8.294.400 adet) bir teknolojidir.

Neden 4K UHD Tanımı Kullanılmaktadır?

V-UHD teknolojisi nedir konusunda öncelikli bilinmesi gereken husus görüntülerin yaklaşık 4.000 piksel genişliğinde olmasıdır.4K , Ultra HD olarak da bilinmektedir. 3.840 x 2.160 piksel çözünürlüğü ifade etmektedir. Bu değer normal bir HD televizyonda bulunan 1.920 x 1080 piksel değerinin dört katı daha fazla bir çözünürlük anlamına gelmektedir. Yaygın olarak 4K terimi kullanılırken bazı markalar kısaca UHD ( Ultra High Definition) Türkçe açılımı ultra yüksek çözünürlük anlamındaki ifadeyi kullanmaktadırlar. Bu anlamda 4K ile UHD ‘yi eş anlamlı olarak düşünebiliriz. Bunun yanında S-UHD teknolojisi, Quantum dot teknolojisi ile HD görüntü performansları daha da artırılarak daha fazla renk ile daha mükemmel görüntüler elde edilmektedir.

 

4k UHD Teknolojisinin Faydaları Nelerdir?

4K TV’lerin en büyük yararı, geliştirilmiş resim detaylandırılmasıdır. Örneğin bir şehir manzarası içinde binalardaki tek tek pencereleri ve hatta gökdelenlerin içinde ve dışında yürümekte olan insanları görebilirsiniz. Oysa normal bir 1080 piksel HD televizyonda bu ayrıntılar bulanık ve daha az tanımlanmış olabilmektedir. 4K UHD teknolojisinin bir diğer yararı ise, aynı boyuttaki HD televizyon ekranlarına kıyasla daha küçük piksel gerektirdiğinden piksellerin rahatsız edici etkilerini hissetmeden televizyona daha yakına oturabilirsiniz. Başka bir değişle ayrıntıların herhangi bir azalması olmadan daha küçük bir odaya daha büyük bir ekran sığdırılması anlamına gelmektedir.

 

4K UHD Teknolojisine sahip TV satın almak için hangi özelliklerin bilinmesi gerekir?

Tüm ayrıntılardan haberdar olmak için say-tın alırken aranması gereken önemli özellikler aşağıdaki şekildedir;

  • HEVC / H.265: HEVC veya H.265 olarak da bilinen Yüksek verimli video Kodlaması, 4K ultra HD videoyu bir akışa veya bir sabit sürücüye veya Blu-ray’e sıkıştırmak için fiili sıkıştırma standardıdır. Herhangi bir yeni TV veya monitör HEVC’yi desteklemelidir.
  • VP9: HEVC’ye YouTube’un alternatifi, video servisindeki çoğu 4K ultra HD akış için kullanılan bir açık kaynak codec bileşenidir. Bir YouTube uygulaması olan herhangi bir 4K TV, VP9’u (HEVC’nin yanı sıra) desteklemektedir.
  • HDMI 2.0:Dijital video / ses bağlantı kombinasyonu için en yeni standarttır.Saniyede 60 kareye kadar (fps) 4K ultra HD’yi destekler.
  • HDCP 2.2: Kendiniz çektiğiniz videoların yanı sıra, 4K ultra-HD içeriğinin çoğunda, Yüksek Bant Genişliği Dijital İçerik Koruması (HDCP) kullanılarak kopya korumalı. Cihazlarınızdan herhangi biri HDCP 2.2’yi desteklemiyorsa, premium 4K video oynatmazlar. HDCP 2.2, yeni 4K ultra-HD TV’lerde az çok standarttır. Bir ev sinema sistemi kuruyorsanız, A / V alıcısının HDCP 2.2’yi de desteklediğinden emin olunmalıdır.
  • Kuantum noktaları : Bu eklenen malzemeler, LCD setlerindeki yeni LED’lerden gelen derin mavi ışığın, kuantum noktaların boyutuna bağlı olarak çok doymuş kırmızı ve yeşil renklere dönüştürülmesini sağlar.
  • LED : Organik ışık yayan diyot ekranları, LCD’lere pahalı bir alternatiftir ve bir arka plan aydınlatması gerektirmez. OLED malzemesinin kendisi elektrikle şarj olduğunda parlıyor ve kapatıldığında tamamen siyaha dönmektedir.
iCloud Dolu Hatasını Giderme Yöntemi
Zoom’u Kullanma Yöntemi
En Yüksek Puanı Olan Robot Temalı Filmler
E-Tablolar’da Google Çeviri Kullanma Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)