4K TV’ler Neden 3d’den Daha Heyecan Vericidir?

KLavy3 22 Haz 2017 Teknoloji 676  0

4K teknolojisi fırtına gibi eserken bir zamanlar oldukça gündem olan 3D teknolojisi gibi kısa ömürlü olmayacağını da kanıtladı. Ev sistemlerinde pek kullanışlı bulunmayan ve hayal edilen performansı sunamayan 3D teknolojisinin ömrünü kısaltan bir diğer sebep de 4K teknolojinin çektiği ilgi oldu. Ayrıca 3D’nin ancak gözlük kullanımıyla çalışması hem pratiklikten uzak hem de rahatsız edici bulundu. Sanırım aile bireyleri bir arada otururken uzaylılar gibi görünmek istemediler.

3D teknolojisi artık gözden düşmüşken gündemi alan 4K teknolojisinin ne olduğunu yakından incelemek doğru olacaktır. Bir televizyon almaya giden herkes sayılan onca özelliğin ne olduğunu bilmeden kafası karışmış şekilde bir ürün alıp çıkabiliyor. 4K televizyonlar diğer yani HD televizyonlardan pahalı olabildiğinden anlamını bilmeyen kullanıcı tarafından tercih edilmeyebiliyor.

Elbette teknoloji 4K çözünürlükte 3D televizyon üretimine de imkan sağladığından 3D keyfi katlanarak hayatlarımızda devam edebiliyor. 4K teknolojisinin yüksek piksel yoğunluğu, sayesinde 4k 3d tv tavsiye edenlerin sayısı da artıyor. 3D filmlerde pasif gözlüklerle izlenildiğinde çözünürlük 1920×540’a düşmekteydi. Ancak 4K Çözünürlüğü ile HD kalitesinde 3D görüntülere ulaşılabiliyor.

4K nedir? Neyi temsil ediyor?

4K, çözünürlüğü açıklayan bir terimdir. Ekran ve video çözünürlüğü olan 4K, 4096x3112px çözünürlüğü temsil eder ve 1.32:1 oran ile yaklaşık 12.7 milyon piksel içerir. Bu teknoloji hayatımıza girene değin en kaliteli görüntü olan Ultra HD görüntü, 3840x2160px çözünürlüğü sunmaktaydı. Pixel bilindiği üzere dijital görüntüyü oluşturan minik karelerdir. Bu kareler ne kadar sık ve küçük olursa görüntü de o kadar canlı ve detaylı olacaktır. 1000 sayısını temsil eden K harfi başındaki 4 rakamı ile bize 4000 sayısını simgeler. 4000 piksel yani 4K çözünürlüktür.

4K ekran çözünürlüğü kadar 4K çekim yapabilen kameralar da son dönemin en revaçta olan ürünleridir. Akıllı telefonların kamera özelliklerinde de 4K video seçeneği son dönemlerin aranılan özelliği olmuştur.

Böylesine canlı ve detaylı bir görüntü ile izleme keyfinin sonsuz olması 3D teknolojisinden daha fazla keyif vermektedir. Hiçbir aparat kullanmadan, izleyiciyi içene alarak bir gerçeklik sunmaktadır. Bir ekrana ne kadar yakından bakarsanız o kadar dağılma yaşanır. Piksel sayısının önemini anlamak adına 4K ve HD ekrana sahip 2 ekranda bu uygulamayı yapabilir ve hangi televizyonu almalı 2017 yılında diyorsanız aradaki farkı görerek karar verebilirsiniz.

4K içeriklerinin ve teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte fiyatlar da gayet makul seviyelere inmiş bulunuyor. HD ve Ultra HD ekranlara kıyasla doğal olarak fiyat farkı bulunsa da makul orana inen bu farklar tüketiciyi 4K ‘ya yönlendiriyor.

Sırada 8K Teknolojisi Var

Sürekli gelişen ve yenilenen teknoloji yakın zamanda 8K ile de tüketiciyi buluşturacak gibi görünüyor. Aslında 4K teknolojisi ile birlikte gündeme gelen bu çözünürlük kalitesi teknik imkansızlıklar yüzünden kullanılamıyor. Şu anki ağ yapısı 8K çözünürlüğü desteklemeye yetmiyor ve geliştirilmesi ise büyük maliyetleri beraberinde getiriyor.

8K adından da anlaşılacağı gibi ise 4K’nin iki katı piksele sahip. 8K görüntüde 7680×4320 çözünürlüğe ulaşmak mümkün olurken, 8K TV’ler, 33.2MP’lik bir resim gösterebiliyor. Yakın zamanda bu teknoloji hayatımıza girerse 4k tv alınır mı 2017 yılında diye düşünenler için, daha bir süre daha yaygınlaşmasının zor olduğunu belirtmek gerekebilir.

 

iCloud Dolu Hatasını Giderme Yöntemi
Zoom’u Kullanma Yöntemi
En Yüksek Puanı Olan Robot Temalı Filmler
E-Tablolar’da Google Çeviri Kullanma Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)