4K Çözünürlük Nedir Farkı Ne?

Fahri Gün 22 Ağu 2017 Bilgisayar 964  0

Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, televizyonlar sürekli ekran çözünürlüğü anlamında yeni teknolojilere kavuşuyorlar ve bu teknolojilere sürekli çeşitli isimler veriliyor. Bu akım ilk olarak HD ismi ile başladı. Bir ekran çözünürlüğü değerine HD dendi ve ardından zamanla Full HD, 2K gibi akımlar ortaya çıktı. Şimdi de 4K, günümüzde önemli bir teknolojik akım olarak dikkat çekiyor.

4K, ekran çözünürlüğü anlamına geliyor. 4K tam olarak 3840x2160p ekran çözünürlüğü anlamına gelir. Bu değer teknoloji dünyasında yeni bir milat olarak kabul edilmektedir.

Günümüzde 4K bilgisayar sistemleri kurulmaya başlanmıştır ve 4K monitörler de yaygınlaşmaktadır ancak 4K çok güçlü bir teknoloji olduğu için hala tam anlamıyla yerleşememiştir ve oturmaya başlaması epey zaman alacak gibi gözüküyor. Çünkü şu an bilgisayar alanında 2K bile yaygın olarak kullanılmamakta olup en yaygın olarak kullanılan ekran çözünürlüğü Full HD’dir. Bunun bir numaralı nedeni insanların 4K sistem kuracak ekonomiye sahip olmamasıdır çünkü 4K sistemler çok pahalıdır.

Tabii 4K sadece bilgisayar alanında değil, televizyon ve akıllı telefon alanında da mevcut olup aynı şekilde 4K ekrana sahip tüm ürünler çok daha pahalıdır.

4K’nın Ne Farkı Var?

4K, 2K & Full HD & HD ekran çözünürlüklerinden çok daha yüksek bir çözünürlüğe sahiptir ve haliyle çok daha canlı ve net görüntüler sunar. Örneğin bir film izlerken o film size aşırı canlı gelir ve filmdeki objeleri en ufak detayına kadar görürsünüz.  Ve tabii aynı zamanda bakış açınız da çözünürlük arttıkça yükselecektir. Ancak günümüzde pek çok video paylaşım internet sitesi 4K videolar sunmamaktadır ve hatta YouTube’da bile 4K yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. Bunun sebebi de 4K videoların çok uzun sürede yüklenmesi, internet bağlantılarının henüz buna hazır olmamasıdır.

Özellikle bizim ülkemizde 4K’nın yaygınlaşabilmesi için internet hızımızın daha doğrusu vatandaşlara sunulan klasik internet hizmetlerindeki Mbps değerlerinin oldukça yükseltilmesi gerekir. Bu da önümüzdeki süreçte maalesef gerçekleşebilecek gibi gözükmüyor.

Sonuç itibariyle şu anda alınacak bir 4K bilgisayar sistemi veya akıllı telefon, siz oyunları 4K oynamadıkça, videoları ve filmleri 4K izlemedikçe çok büyük bir verim elde etmenize yaramayacaktır.

 

Etiketler: ,
Ofis ve Okul İçin Kullanılabilecek Laptop Modelleri
Asus ZenBook 14 İncelemesi
Bilgisayarın iPhone’u Görmemesi Sorununu Çözme Yöntemi
Klasör Şifrelemek İçin Kullanabileceğiniz Programlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)