3D Metal Baskı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 28 Haz 2024 Teknoloji 84  0

Yazımızda 3D metal baskının tanımına, 3D metal baskının ne anlama geldiğine ilişkin bilinmesi gerekenlere yer veriyoruz.

Bir CAD modelinden veyahut dijital bir modelden, gerçek bir üç boyutlu metal model oluşturulması anlamına gelmekte olan 3D metal baskı, 1980’lı yılların sonunda üç boyutlu plastik baskı yazıcısının geliştirilmesinden sonra yolu zemini hazırlanan bir alan oldu. Metallerin lazer kullanılarak eritilmesine dair çalışmalar yapıldı ve buna yönelik olarak patent 1995 yılında alınarak ardından bu yönde büyüme gösterildi.

3D metal baskının günümüzde yüz milyonlarca dolarlık bir Pazar olduğu bilinmektedir. 3D metal baskı ile toz halinde olan metaller kullanılır ve lazer tabanlı katmanlı üretim teknolojisi süreci karşımıza çıkar. Freezleme, tornlama gibi herhangi bir işleme tabi tutulmaksızın malzemenin kademeli bir şekilde dahil edilmesiyle oluşur.

Metal baskı işlemi, diğer üç boyutlu baskı formları gibi çok katmanlı üretim sürecini içermektedir. Tasarım inşasına başlanmasının öncesinde yatay düzlem içerisinde çok ince dilimler halinde ve aynı zamanda üst üste geleceği hesaplanarak tasarı yapılması elzemdir. Talimatlarını bilgisayardan almakta olan metal yazıcılar, lazere hangi şeklin izleneceğini bildirmektedir. Lazer de bu talimat doğrultusunda nesnenin katı şeklini oluşturmakta olan metal tozuna darbeler vermekte ve onu ısıtmaktadır. Ardından da üç boyutlu baskı işlemi başlatılmaktadır.

Kademeli ekleme sürecinde metal yazıcılar, lazerden gelmekte olan ısı ile katı bir şekilde oluşturulması sonucunda ürün ortaya çıkarır. Uygulanan işlem, tamamen eritilip eritilemediğine veyahut diğer ısıtılma unsurlarına göre Slm, Dmls gibi ayrımlara uğrar.

3D metal baskının diğer malzemeler ile karşılaştırıldığı zaman daha pahalı olduğu bilinmektedir. Bunun temel nedeni son derece yüksek sıcaklıkları gerektiriyor olmasıdır. Aynı zamanda metal baskı plastiğe göre daha az kullanılmaktadır. Metal üzerine lazer baskı işlemi normalde endüstri dışında mevcut olmadığından bu durum onların nadir olmasına neden olur. Nadir ve işe yarar unsurlar ise değerlidir.

3D metal baskı yöntemi özellikle hafif modeller üretilmesi açısından önem arz eder. Mesela Uzay endüstrisinde Uzaya hafif metal malzeme gönderilmesi metal baskı yöntemi ile sağlanabilmektedir. Metal baskı, otomotiv endüstrisinde de son derece önemlidir çünkü özellikle yüksek performanslı yarış araçlarında yararlanılmaktadır.

3D metal baskı sıfır atık prensibi ile çevre dostudur. Bu da çevreci şirketlerin ilgisini çeken bir durumdur. Bir üç boyutlu metal baskı sürecinde yararlanılmamış olan metal tozların tamamı yeniden kullanılabilmektedir. Geleneksel olan metal işleme yöntemlerine nazaran 3D baskı çok geniş bir tasarım seçeneğine de sahiptir. Çıkan sonuç beğenilmediği zaman tekrardan ayarlanması da daha kolay olmaktadır.

Günümüzde 3D metal baskıya yönelik olarak kullanılmakta olan metal malzeme sayısı gittikçe artmakta ve bu yönde sektörde gelişimler gözlemlenmektedir.

Doğal Dil İşleme Hakkında Bilgiler
Teknolojide Origami
Grafen Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Türksat 6a’nın Fırlatılmasına Saatler Kaldı!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)