3 Boyutlu Televizyonların Özellikleri Nasıl Olmalıdır ?

KLavy3 22 Haz 2017 Teknoloji 834  0

3 Boyutlu (3D) Televizyon Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Gün geçmiyor ki teknolojik gelişmelere bir yenisi eklenmesin… Bu gelişmeler elbette hayatımızı kolaylaştıracak ve güzelleştirecek yenilikler olsa da bazen neden faydalı olduğunu anlayamayabiliyoruz. Elektronik cihazlarda en çok kullanılan ve en çok kafa karıştıran ürün olan televizyonlarda ise satın alırken pek çok özelliğin ne işe yaradığını anlamadan alıp geçiyoruz.

Artık telefon veya bilgisayar gibi internete bağlanabilen hatta telefon ve bilgisayara da bağlanabilen televizyonlarda en çok kafa karışıklığına sebep olan konu ekran ve görüntü özellikleridir. Pek çok televizyon markası 3D televizyon üretimini yapmakta ve fiyat farkı ile satmaktadır. Evde 3 boyutlu görüntü veren bir televizyon olması herkesi heveslendirse de 3d tv almak mantıklı mı, sonradan pişman olmamak için iyice araştırmak gerekebilir.

3D Gözlük Tercihi Nasıl olmalı?

3D özellikli televizyonlarda, 3 boyutlu filmler izlenebilir. 3 boyutlu TV yayınlarının da yaygınlaşmaya başladığı bu dönemde, özellikle spor aktiviteleri büyük ilgi uyandırıyor. 3 boyutlu kameralarla çekim yapılan tüm görüntüler izleniyor, peki 3 boyutlu televizyon nasıl izlenir yani 3boyut nasıl oluşuyor merak etiniz mi?

Televizyon zevkini daha üst noktalara taşımak isteyenler için oldukça tercih edilen 3D teknolojisi, işlevini görebilmek için gözlük kullanımı gerektiriyor. Bu gözlükler aktif gözlük ve pasif gözlük olarak ayrılmakta olup, en çok kafa karıştıran konu oluyor.

Aktif gözlüklerin kullanıldığı cihazla arasında iletişim mevcuttur. Gözlük ekranlarındaki kararıp aydınlanmalarla her iki göze farklı görüntü ulaştırılırken istenilen senkronizasyon sağlanır ve 3D görüntü elde edilir. Görüntünün gözlerin her birine farklı zamanda ulaşması bu tip gözlüğün dezavantajıdır. Görüntü sadece tekbir göze ulaştığından, bu durum 200 hertzlik bir televizyon frekansının 100 hertz olarak algılanacağı anlamına gelir.

Aktif ve pasif gözlüklerin çalışma biçimi neredeyse aynıdır. Pasif tip ürünlerde, polarize edilmiş cam kullanılarak her 2 göze ayrı ayrı görüntü aktarılır. Böylece beyinde 3 boyut algısı yaratılmaktadır. Pasif tip gözlüklerin aktif tipten en büyük avantajı fiyat konusundadır. Ayrıca aktif gözlükler daha ağır olduğundan kullanımı da rahatsız edici olabilmektedir. Televizyon almadan önce mağazada gözlükleri test ederek hem gözlükleri hem de televizyon seçiminizi kolaylaştırmanız mümkün olacaktır.

3D Görüntü İçin Televizyon Seçimi Nasıl Olmalı?

Televizyonun boyutu 3D görüntünün kalitesini etkilemese de görsel olarak daha etkileyici bir sunum yaratmaktadır. Üç boyutlu görüntü oluşumunda daha geniş bir algılama alanı daha etkileyici olmasını sağlar. İhtiyaç duymadığınız diğer özelliklerden feragat ederek daha düşük modelde büyük ekranlı bir televizyon almak mantıklı olabilir. Daha kaliteli bir 3D görüntü için televizyonun boyutunun 2,5 katı uzaklıkta seyretmek doğru olacaktır.

Ancak feragat edeceğiniz özellikler arasında internetinin olup olmaması konusunda karar vermek için biraz düşünmeniz iyi olur. 3D yayın yapan televizyon kanalı sayısı düşünülünce, internet aracılığı ile 3D filmlere daha kolay ulaşabilir ve televizyonunuzun üç boyut özelliğini layıkıyla kullanabilirsiniz. İzleyeceğiniz bir film olmayınca 3d nedir ne işe yarar?

HD uydu alıcısı, ses sistemleri, program kayıt etme özelliği, hafıza kart okuyucusu özellikleri ihtiyaç durumunuza göre elenebilir özelliklerdir. Ayrıca televizyonun dış kasa ve estetik görünümü ve markasında da belirli bir talebiniz varsa tercih konusunda bunları da kriter olarak almak gerekebilir.

 

Türkiye’de Otomotiv Sektöründeki Son Durum
iCloud Dolu Hatasını Giderme Yöntemi
Zoom’u Kullanma Yöntemi
En Yüksek Puanı Olan Robot Temalı Filmler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)